swfanokclubja.hupont.hu

sziasztok! ez az oldal kizárólag a csillagok háborúja fanoknak jött létre, itt mindent megtudtok amit erről a történetről csak tudni lehet, gyertek és próbáljátok ki és nyugodtan gyertek vissza máskor is! :D


kimaradt jelenetek

a 3.részből


Egy hosszabb űrcsata

Természetesen nem tartozik a film kimaradt jelenetei közé, de a végleges változatban alaposan megrövidült a III. Epizód nyitócsatája, mely ráadásul az eredeti elképzelések szerint nem is egy, hanem hét csata lett volna.

  George Lucas a történet első vázlatának írásakor még úgy tervezte, hogy a film egy montázzsal fog kezdődni: hét bolygót láthatunk, ahol a klónháború hét csatája pusztít, melyek közül csupán egy a galaktikus főváros fölött zajló ütközet.
  Az első feladat, amivel Lucas (még 2002 nyarán) megbízta a III. Epizód látványtervezőit, hogy tervezzék meg ezeknek a csatáknak a helyszíneit. A kezdeti ötletek között szerepelt egy jégbolygó (Utapo), egy bányászbolygó (Polis Mazta), egy gyűrűbolygó (Cato Neimoidia), egy koralvilág (Felucia), egy kristálybolygó (Mygeeto) és egy hídvilág (Selucami), melyek terve a következő két évben legalább annyit változott, mint a nevük. Az elsőként megtervezett bolygók közé tartozott még Mufasta, a vulkánbolygó és Kashyyyk, a vukik világa is, melyek azonban később szerepelnek a történetben.

Amikor megszületett a forgatókönyv első változata, az még számos részletében igen messze járt a forgatáshoz használt forgatókönyvtől, ám a montázs helyét már átvette a Coruscant-i űrcsata, a klónháború többi helyszíne pedig a film közepére került, a Jedik pusztulásának színhelyeként.

  A film erőteljes kezdése tagadhatatlan; ahogy elúszik a vásznon a nyitófelirat, pillanatokon belül egy monumentális űrcsatába csöppenünk. A csata lehetett volna monumentálisabb és hosszabb is; hogy mennyivel, azt azonban nehéz lenne megmondani. Az biztos, hogy a nyitócsatához mintegy 20 percnyi tervanimációt készítettek, míg a filmben a jelenetsor alig több mint öt perces. Hogy a nyilvánvalóan kihagyott negyedóra mit tartalmazott volna, arra vonatkozóan még a forgatókönyvből sem meríthetünk túl sok információt, ellenben az kiderül belőle, hogy a jelenetsorban elhangzó párbeszédek egészen más sorrendben jelentek volna meg az eredeti elképzelés szerint.

  Tény, hogy a jelenetsorhoz sokkal többet forgattak, mint amennyi a filmben látható. Míg a végleges változatban Obi-Wan és Anakin lényegében kivonja magát a szeparatista vadászgépekkel folytatott harcból, és azt teljes mértékben a klónvadászokra bízza, a forgatáson felvett jelenetek szerint a két Jedi is kivette volna a részét a vadászgépek összecsapásából. Mindez azalatt történik, amíg R2-D2 az elrabolt főkancellár nyomát keresi, és megtalálja – a forgatókönyv szerint nem is őt, hanem a kancellárt kísérő Shaak Ti jeladójának szignálját – Grievous tábornok zászlóshajójának fedélzetén.
A tervanimációk szerint egyébként láthattuk volna azt is, ahogy a zsákmányát megszerző szeparatista flotta kirajzik a bolygóról és megpróbál kereket oldani.

Érdekes eltérés, hogy míg a filmben a klónpilóták ARC-170-es vadászgépeket vezetnek, a tervanimációban a köztársasági vadászraj olyan V-szárnyú vadászokból állt, amelyek az uralkodó kompját kísérik a film utolsó jeleneteinek egyikében. A szeparatista vadászflottát pedig a Kashyyykon látható "repülő csészealjak" erősítették volna.

 


  Nem csak vadászgépből, hanem csatahajóból is több szerepelt a tervanimációkban. Érdekes, hogy a köztársaságiak oldalán legalább négyféle hadihajót láthattunk volna, végül mégis csupán az eredetileg Jedi-cirkáló nevet viselő Venator osztályú csillagromboló maradt meg a Coruscant-t védelmezők szolgálatában. A köztársasági "utánpótlás hajók" – melyek eredeti terve még A Jedi visszatérhez született – a Kereskedelmi Ipartestület cirkálói lettek, a "kommunikációs hajók" előbb szintén "átálltak" az ellenséghez, majd végleg eltűntek a filmből, és hasonló sors jutott a "köztársasági rohamhajóknak" is. Egy-egy képet azért láthatunk mindegyikről.

Összegzésként elmondható, hogy a jelenetsor végleges vágása szigorúan Anakin és Obi-Wan misszióját, szabadítóakcióját követi nyomon, míg az űrcsata egyéb eseményiből csupán minimális ízelítőt ad.


Padmé és a Jedi bosszúja


Háború! Mindenütt jelen van a gonosz.
Hősök harcolnak mindkét oldalon. Szeparatista
terroristák elrabolták Amidala szenátort,
a Galaktikus Szenátus tagját.

Nagyjából e sorokkal kezdődött volna A Sithek bosszúja nyitófelirata, ha George Lucas első elképzelései változatlan formában valósultak volna meg. Igen, az első tervekben nem Palpatine, hanem Padmé szerepelt a Láthatatlan Kéz foglyaként (ahogy azt az alábbi látványterv is bizonyítja), és ő lett volna az, akinek a kiszabadítása érdekében a két Jedi felküzdi magát az ellenség vezérhajójának fedélzetére.

 

Nyilvánvaló, hogy ebben az esetben Anakin érzelmi kötődése csak fokozta volna a szabadítóakció drámaiságát. Ám be kell látni, hogy több értelme van annak, ha a szeparatisták a Köztársaság első emberét rabolják el, mint ha a főhős titkos szeretőjét, arról nem is beszélve, hogy így Anakin és Dooku gróf Palpatine szeme láttára vívhat meg egymással, nem kis déjá vu érzést okozva a nézőkben.
A forgatókönyv első vázlatában (2003. január) érdekes párbeszéd egészítette ki ezt a párbajjelenetet, visszautalva a II. Epizód eseményeire. Íme:

Dooku:
Érzem a dühödet. A gyűlöleted elárulja, hogy a sötét oldal nem áll távol tőled.

Palpatine:
Anakin, az imént azzal hencegett nekem, hogyan intézte el, hogy a buckalakók megöljék édesanyádat.

Anakin:
Te voltál!

Dooku:
Igen, de számodra sincs már menekvés, ifjú Jedi.

Egy ilyen felismerés után nem csodálkozhattunk volna azon, hogy Anakin enged a sötét oldal csábításának és hidegvérrel lenyakazza Dookut, ám a dialógus a forgatókönyv első változatában (2003. április) és későbbi inkarnációiban már nem szerepelt. Talán már soha nem fogjuk megtudni, volt-e része Dookunak Shmi Skywalker halálában.


Anakin és Obi-Wan külön utakon

Húsz percnyi űrcsata után (melyből mindössze öt perc került be a filmbe) további húsz percnyi kalandozás vár Anakinra és Obi-Wanra Grievous tábornok zászlóshajója, a Láthatatlan Kéz fedélzetén. (Tehát akár negyven percbe is beletelhetett volna, míg hőseink túljutnak a film nyitókalandján.) Látszólag a vágás itt már nem volt olyan drasztikus, hiszen az eredetileg tervezett húsz percből negyedóra bent maradt a filmben, mégis azt mondhatjuk, hogy talán ez, a csatahajón játszódó jelenetsor ment keresztül a legtöbb változtatáson.

Észrevehetjük, hogy a forgatókönyvíró furcsa cselekményvezetést alkalmaz a filmnek ezen a pontján. A két Jedi lényegében két kört is tesz a Láthatatlan Kéz fedélzetén: elsőként a parancsnoki toronyba mennek, ahol megvívnak Dookuval, majd visszatérnének a hangárba, de kényszerűen tesznek egy második utat a hajó hídjára, ahol farkasszemet néznek Grievous tábornokkal. Ha nem is zavaró, azért annyit megállapíthatunk, hogy nem ez a legelegánsabb megoldás a mesélő részéről, hogy hőseinket szembesítse mindkét gonosztevővel. Hogy miért alakult mégis így, arra választ kapunk a forgatókönyv korai változataiból.

Az eredeti elképzelés szerint Anakin és Obi-Wan külön utat járt volna be a hajó fedélzetén. Az első vázlat és a forgatókönyv első változata szerint a két Jedi azután vált volna el, hogy beszálltak a toronyba tartó liftbe. A liftet droidok állítják meg, akik elfogják Obi-Want, míg Anakin a tetőn vágott lyukon keresztül elmenekül. Kenobit a droidok a hajó hídjára vezetik, ahol megvív Grievous tábornokkal, Anakin pedig eljut a parancsnoki torony tetejére, ahol szembeszáll Dookuval, és kiszabadítja a kancellárt. Anakin és Palpatine ezután csatlakozik Obi-Wanhoz a hídon, és mivel Grievous kereket oldott, megpróbálnak leszállni a hajóval Coruscant fedélzetén.

Az első elképzelés tehát ez volt, ám a jelenetsort nem így vették fel, hiszen a forgatókönyv módosított második változatában (2003. június 13.) a két Jedi már együtt jut el a parancsnoki toronyba. Ám hogy Anakin továbbra is egymaga végezhessen Dookuval, Obi-Wan "kénytelen" eszméletét veszteni az immár háromszereplős párbajban.

   
 

A fenti storyboard-rajzok a forgatókönyv korai változatában foglaltakat tükrözik. A képsorozatokon látható, hogy Obi-Wan egymaga küzd meg Grievousszel és "elnyűhetetlen" testőrdroidjaival, miközben Anakin Dookuval vív párbajt a másik helyszínen.


Shaak Ti mester első halála


Shaak Ti a galaxis legszerencsésebb Jedi-lovagja, hiszen kétszer is megúszta, hogy meghaljon a III. Epizódban. Valószínűleg már másképp értékeli mindezt a karaktert alakító Orli Shoshan, akinek hiába adatott meg kétszer is, hogy a kamerák előtt eljátssza a togruta Jedi halálát, egyetlen képkockán sem láthatja viszont magát, se élve, se holtan.

  Pedig Shaak Ti mester jelenléte jelentős mértékben átszőtte volna a film első perceit, annak ellenére is, hogy látni csak egyetlen jelenet erejéig lett volna módunk. Ha az első történetvázlatban még nem is, a forgatókönyv első változatában már megjelent Shaak Ti mint a főkancellár kísérője és védelmezője, akit Palpatine-nal együtt fogságba ejtett a szeparatista droidvezér, Grievous tábornok.
A Jedi-mester nevét már az űrcsatában, a film első mondatai közt hallottuk volna, Anakin és Obi-Wan ugyanis Shaak Ti Jedi-jeladójának segítségével próbálja megtalálni az elrabolt főkancellárt. Az alábbi párbeszédrészlet a kész forgatókönyvből való.

Anakin:
Shaak Ti mester utolsó üzenete szerint még a kancellár mellett van.

Obi-Wan:
Ő az egyik legdörzsöltebb Jedi. Még engem is megtanított néhány trükkre. Nem kapják el.

Anakin:
Artu, keresd Shaak Ti követőjelét!

Tulajdonképpen Anakin és Obi-Wan a forgatókönyv szerint mindvégig kizárólag Shaak Tit keresi, hiszen tudják, hogy mellette megtalálják a kancellárt. Artunak sikerül bemérnie Shaak Ti pozícióját, és megmutatja Anakin Jedi-vadászgépének monitorján a szeparatisták parancsnoki hajóját, azt, amelyiken – ahogy azt a film moziváltozatában is hallhatjuk – Anakin megállapítása szerint keselyűdroidok tanyáznak.

  Miután a két kis Jedi-vadász betör a Láthatatlan Kéz hangárjába, Obi-Wan azonnal utasítja Artut:

Keresd Shaak Tit és a kancellárt!

Az asztrodroid engedelmesen végrehajtja a feladatot, és megállapítja, hogy a mester jeladója a közelből sugároz. Obi-Wan és Anakin tehát elindul a hajó belseje felé.
A filmben és a forgatókönyvben egyaránt ez az a pont, ahol először bukkan fel a III. Epizód rosszfiúja, Grievous tábornok – csakhogy mindkét változatban egészen más a színrelépés helye és a módja. A forgatókönyv és a 2003-ban leforgatott elképzelések szerint Grievous nem a hajó hídján tűnik föl (hogy helyzetjelentést kérjen a neimoidiai tiszttől), hanem a hajó egyik folyosóján, ahol csapdát állított Kenobinak és Skywalkernek.

 

 

Grievous tábornok:
Anakin Skywalker, "a félelem nélküli hős". Már vártunk. Őszintén szólva, a hírneved alapján egy kicsivel... idősebbnek képzeltelek.

(A hivatalos magyar fordítás szerint: Bámulatos, mekkora hírnévre tettél szert... ilyen fiatalon.)

Anakin:
Grievous tábornok, "a droidhadsereg főparancsnoka", ön alacsonyabb, mint képzeltem...

Grievous tábornok:
Meglep, Skywalker, hogy valaki, aki ilyen eszes,... egyenesen belesétál a csapdámba.

Anakin:
Őszintén szólva, többre számítottam.

Obi-Wan (halkan):
Anakin, dolgunk van, ne bosszantsd fel!

Grievous tábornok:
Á, igen, és Kenobi tábornok, "a diplomata", aki hírből sem ismeri az ész fogalmát. Köszönhetően annak, hogy ön is itt van, Palpatine kancellárral együtt már több túszom van, mint amennyiről álmodni mertem volna.

A vágás során történt változtatások után a párbeszéd némi módosulással átkerült a hajó hídján játszódó jelenetbe, melyhez a színészeknek egy évvel később, Angliában ismét kamera elé kellett állniuk. Az már a modern trükktechnika csodája, hogy ehhez nem kellett újra megépíteni a hajóhíd régen lebontott díszletét, a 2003-ban készült felvételeket pedig csupán azért nem tudták átollózni a másik jelenetbe, mert a folyosón a két Jedi köpenyt visel, míg a hajóhídon – a Dookuval vívott párbaj után – már nem.



Visszatérve az eredeti, a hajó folyosóján játszódó jelenetre, Grievous úgy dönt, elegendő értékes fogollyal rendelkezik, ezért többé már nem lesz szüksége Shaak Tira.

Grievous tábornok:
Shaak Ti, úgy látom, a fénykardod kissé már megkopott a harcban. Alaposan meg kell majd tisztítani, de azért most megfelel a célnak.

Ebben a pillanatban Grievous bekapcsolja Shaak Ti fénykardját, és hátulról hidegvérrel szíven szúrja a Jedit. Shaak Ti vesz egy utolsó, fájdalmas lélegzetet, majd Anakin és Obi-Wan szeme láttára holtan elterül a földön.

Az alábbiakban a jelenet storyboardját, valamint a leforgatott anyag képkockáit láthatjuk, kiegészítve ideiglenes CG-elemekkel.

   

Grievous hidegvérű tettének bemutatása nagyszerűen megalapozta volna a rettegett Jedi-gyilkos hírében álló droidtábornok karakterét, és a jelenet nyilvánvalóan eleve ezzel a céllal került a forgatókönyvbe. Ám George Lucas a vágás során úgy döntött, rövidíteni kell a csatahajó fedélzetén játszódó cselekményen, és Grievous figurájának koncepciója is megváltozott időközben: a harcosból, a gyilkológépből egyfajta intrikus lett – gyávább, sunyibb, alattomosabb, mesterkedő alak.
Shaak Ti halála tehát kikerült a filmből, és ezután valamennyi dialógusból száműzzék a rá vonatkozó utalásokat. Shaak Ti neve eltűnt a párbeszédekből, így Obi-Wan és Anakin a filmben helyette Palpatine-t emlegeti, és kizárólag a főkancellár nyomát kutatja. Egy évvel a 2003-as sydneyi forgatás után a jelenetek kicserélendő részét újravették.

  A változtatás hatással volt a Clone Wars rajzfilmsorozat 2005-ben bemutatott epizódjaira is, melyek a főkancellár elrablásának körülményeit mutatják be. Shaak Ti itt az eredeti elképzeléseknek megfelelően, Palpatine védelmezőjeként tűnik föl; ő az utolsó, aki még megpróbálja megmenteni a főkancellárt, ám Grievous tábornok őt is legyőzi. Ekkor azonban a tábornok egyedül Palpatine-t viszi magával a hajójára, a legyőzött Shaak Tit pedig megkötözve otthagyja a Coruscant-on.

Így már csak egyetlen dolog maradt elrendezetlenül. Ha Shaak-Ti mester nem hal meg a film elején, Anakin kinek a székét kapja meg a Jedi Tanácsban? :)

Végezetül láthatunk néhány képkockát a filmből kihagyott kész jelenetből, mely helyet kapott A Sithek bosszúja DVD-kiadványán.

Menekülés a generátortermen át


  Miután a III. Epizód korábban említett kivágott jelenetében Grievous tábornok megöli Shaak Tit a Láthatatlan Kéz folyosóján, Obi-Wan és Anakin úgy dönt, ideje kereket oldani. Ám a Jediket seregnyi harci droid, szuper harci droid, droideka, valamint Grievous testőrei veszik körül. Skywalker és Kenobi persze összeszokott párost alkot; észrevétlen kézjelekkel egyeztetik a menekülés taktikáját, majd hirtelen egymásnak vetik a hátukat, aktiválják fénykardjaikat, és körbefordulva kör alakú lyukat vágnak a folyosó padlójába. Mire a droidok felocsúdnának, a két Jedi már egy szinttel lejjebb jár.

     
 

Anakin és Obi-Wan útja azonban nem éppen barátságos helyre vezet; a hajó generátortermében találják magukat, ahová a Láthatatlan Kéz elszenvedett sérülései miatt folyékony (!) üzemanyag ömlik a fal menti vezetékekből. A két Jedi hamar felismeri a veszélyt, és kikapcsolják a fénykardokat.
Grievous, szintén attól tartva, hogy az üzemanyag berobban, azonnal megtiltja a droidjainak, hogy tüzet nyissanak, de hat szuper harci droid a Jedi-duó nyomába ered.
A forgatókönyvben mindehhez az alábbi párbeszédet találjuk (a forgatáson változtattak rajta egy keveset):

Obi-Wan:
Üzemanyag. A fénykardok legkisebb szikrája darabokra tépi ezt a hajót. Ezért nem lőnek már ránk.

Anakin:
Akkor legalább egy ideig biztonságban vagyunk.

Obi-Wan:
Nem ugyanaz az elképzelésünk a biztonságról.

Ekkor páncélajtók záródásának hangja visszhangzik keresztül a termen.

Anakin:
Lezárják a hajónak ezt a részét.

Obi-Wan:
Hat droid közeledik felénk!

  

Miután rájönnek, hogy a termet – valószínűleg legalább annyira a hajó biztonsága, mint az elfogásuk érdekében – minden oldalról lezárták, a Jedik megpróbálnak valami más kiutat találni. Közben a droidok a nyomukban vannak, és egy ennél is fenyegetőbb veszély is sürgeti őket: az üzemanyag egyre emelkedő szintje vészesen közelít a generátorok tetejéhez, mely elektromos ívfényt bocsát ki magából. A történet első vázlata szerint ráadásul még mérgező hatású lények is úszkáltak volna az üzemanyagban, ám a forgatókönyvben ezzel a veszéllyel már nem találkozhatunk.

 

Miközben Anakin a fal mentén egy megfelelő méretű szellőzőnyílást keres, Obi-Wan kézi tusába keveredik egy szuper harci droiddal, amely a "víz" alá húzza.

   
 

A forgatókönyv itt tartogat némi humort. Az üzemanyag már Anakin álláig ér. A fiú behunyt szemmel próbál kitapogatni valamiféle kijáratot, és az ujjai egy icipici rácsot találnak a falon. Az apró rácsot hamar sikerül leemelnie a helyéről, és boldogan mutatja föl Obi-Wannak, aki idő közben megszabadult a támadójától.

Anakin:
Megtaláltam a kivezető nyílást.

Obi-Wan:
Anakin, nincs időnk viccelődni. Komoly bajban vagyunk.

  Anakin azonban a leemelt rács helyén becsúsztatja a kezét a falba, és kinyit egy jókora panelt, mely mögött az ideális méretű szellőzővezeték bejárata tátong.
A két Jedi gyorsan bemászik a nyíláson, és a vezetékrendszerben találják magukat. A szellőzőjáratokban (természetesen) hamar megszárad az üzemanyagtól átitatott ruhájuk, így a későbbiekben nem kell cuppogó bakancsban párbajozniuk Dooku gróffal.
  Ahogy kimásznak a szellőzőjáratból, ismét a hajó egyik folyosóján találják magukat. Anakin a fénykardjával rögvest lehegeszti a szellőzőnyílás ajtaját. Obi-Wan szerint ez mit sem ér, ám a folytatás a tanítványt igazolja. Az üzemanyag szintje a következő pillanatban eléri a generátorok tetejét, és a hajót óriási robbanás rázza meg.
Az eredeti elképzelés szerint a Láthatatlan Kéz ekkor, ennek a robbanásnak a következtében tört volna ketté, és a továbbiakban már alig kormányozható roncsként sodródott volna Coruscant felé. Ezzel szemben a filmben csak sokkal később, a fékezőszárnyak kinyitásának következtében szakad két részre a hajótest.
A robbanás után Anakin azzal cukkolja mesterét, hogy számba veszi, melyikőjük hányszor mentette meg a másik életét. Obi-Wan természetesen vitatkozik a számokkal.

 

Obi-Wan:
Nem! Huszonnyolc-harminckilenc. Az az eset Cato Neimoidián nem számít.

Miután a fenti jelenetek kikerültek a filmből, a párbeszéd némi változtatással átkerült a film egyik új, a szenátusi leszállópályán játszódó jelenetébe.

  Itt már nem sok hiányzik, hogy visszatérjünk a filmben látható cselekményhez. Ám előtte még egy kis humor színesíti a kalandokat. A duó egy lift bejáratához ér, amit zárva találnak, ezért rádión felveszik a kapcsolatot a hangárban várakozó Artuval. Anakin sajnálattal megállapítja, hogy a kezében lévő adó-vevő nem képes szöveges üzenetkijelzésre, és elszánt kísérletet tesz, hogy tolmácsolja R2-D2 átszűrődő csipogását.

Anakin:
A ’bíp’ azt jelenti, le. Ebben biztos vagyok.

Végül, mire a liftajtó kinyílik, droidekák jelennek meg a folyosón, és a két Jedi behátrál a liftbe, nem sejtve, hogy ott is egy csapatnyi harci droidba ütköznek. Ezzel fel is vettük a film cselekményének fonalát.

A generátorteremben játszódó jelenet tervanimációs effektusokkal kiegészített változata szerepel A Sithek bosszúja dupla DVD-jén. Az alábbi képkockák már innen valók.


Visszatérés a hangárba


Miután Anakin és Obi-Wan kiszabadítja a Láthatatlan Kéz parancsnoki tornyában raboskodó Palpatine kancellárt, visszaindulnak a hajó hangárjába a Jedi-vadászgépekhez. A film moziváltozatából úgy tűnik, nem sikerül visszajutniuk a hangárhoz, hiszen már előtte egy energiamező fogságába esnek a csatahajó egyik folyosóján. Eredetileg azonban a kancellár kiszabadítása és a fogságba esés között történt volna még némi kaland, többek közt valóban sikerült volna eljutni a hangárba.

A sydneyi stúdió egyes számú műtermében állították fel azt a hatalmas forgószerkezetet, amelynek a belsejében egymás után több díszlet is helyet kapott. Ennek segítségével forgatták le azokat a jeleneteket, amelyekben a Láthatatlan Kéz úgymond megbillen. Ez a filmben többször is előfordult volna a sérült hajóval.

 
 

A forgatókönyv szerint Anakin, Obi-Wan és Palpatine viszonylag simán eljut a hajó hangárjába, ám használható vadászgépet már nem találnak ott. A hangárban szó szerint minden a feje tetejére állt; óriási szél süvít, a hangárkapuk zárva vannak, de a repedéseken keresztül a vákuum még így is folyamatosan szippantja ki a roncsokat az űrbe. A hajó a légkör felső rétegeibe süllyed, és ismét az oldalára fordul, ezért a trió tagjai csővezetékeken egyensúlyozva kénytelenek folytatni útjukat.
Erről számos forgatási fénykép áll rendelkezésünkre.





A jelenetet jórészt kaszkadőrökkel forgatták le. Anakin egy kötelet húz elő az övéből, melyet óvintézkedésként a kancellár derekára köt. Artu is előkerül, és csatlakozik a csapathoz. A kis droid a rakétáival emelkedik fel, sőt, egy kritikus pillanatban hátulról még meg is támogatja a leesni készülő kancellárt. A csővezetékeken átérve, sikerül eljutni a hangárral szomszédos egyik folyosóra. Ez az a folyosó, ahol az energiamező fogságba ejti a menekülőket. Mind a négyüket.

  Amikor a hangárban játszódó jelenet kikerült a filmből, hirtelen további változtatásokra lett szükség, hiszen megjelent egy logikai bukfenc: Artunak semmi keresnivalója a három ember mellett, amikor azok a parancsnoki toronyból jönnek, neki pedig a hangárban kellene várnia őket. Az ellentmondás feloldására két dolgot kellett tenni: kiradírozni Artut a csapdába esett menekülők mellől, aztán pedig valahogy mégis beleszőni a jelenetbe, hiszen Artu nem maradhat örök időkig a hangárban.
A jelenet eredeti változatának párbeszéde így hangzott (a Jedik, Palpatine és Artu belesétált a csapdába):

Obi-Wan:
Egy pillanat! Hogy lehet ez? Ennél okosabbak vagyunk.

Anakin:
Úgy tűnik, mégsem, mester. Ennél egyszerűbb csapdát nem is ismerni... Nos, te vezettél minket. Én másra figyeltem.

Obi-Wan:
Tehát egyszeriben én lettem a hibás.

Anakin:
Te vagy a mester, én csak egy hős vagyok.

Obi-Wan:
Várom a javaslatokat.

Palpatine:
Miért nem hagyjuk, hogy Grievous tábornokhoz vezessenek bennünket? Dooku gróf halála folytán talán tárgyalhatunk a szabadon bocsátásunkról.

A két Jedi értetlenül egymásra néz a kancellár abszurd ötlete hallatán, majd Anakin türelmet javasol mindannyiuknak. Ez az a pont a filmben, amikor azt ajánlja, várják meg Artut, aki kikapcsolja majd az energiamezőt, ám az eredeti változatban – mivel Artu is fogságba esett velük – ez természetesen másképp volt. Anakin elmondja, hogy a droidjárőrök nemsokára itt lesznek, hogy kikapcsolják az energiamezőt. Velük pedig nem lesz nehéz elbánni, hiszen...

Anakin:
A biztonsági járőrök mindig azok a sovány és hasznavehetetlen harci droidok.

Ekkor nyolc droideka, tizenhat szuper harci droid és Grievous két testőrdroidja jelenik meg a folyosón. Ideje tehát előhúzni a tarsolyból a "B tervet".

  Mint tudjuk, a jelenet végleges változatában (Anakin új várakozásainak megfelelően) Artu jelenik meg a folyosón, ám a nyomában szuper harci droidok érkeznek, így ahelyett, hogy a hősök kiszabadulnának, elfogják mind a négyüket.
A jelenetet tehát sikerült kiválóan átalakítani, szinte észrevehetetlen módon. Az egyetlen árulkodó jel csupán Hayden Christensen fizikuma, aki a Sydneyben zajló forgatáshoz hónapokon át edzett, hogy jó kiállása legyen a klónháború hőseként, az egy évvel későbbi utóforgatás idejére azonban már lementek róla a felszedett kilók, így a különböző snittekben nem egészen ugyanúgy áll rajta a ruha.


A kancellár fogadása

Némely jelenet nem egyszerűen kimaradt a III. Epizódból, hanem valamilyen formában átkerült a film egy másik pontjára, olykor egy másik helyszínre. Így történt azzal a jelenettel is, melyben a megmentett főkancellárt és kiszabadítóit fogadják.

A Láthatatlan Kéz kényszerű landolása után két jelenetet is láthattunk volna Palpatine visszatéréséről:

  • Az első jelenet színhelye a letarolt leszállópálya, ahol Anakin, Obi-Wan, a kancellár és persze Artu kikászálódik a hajóroncsból. Mace Windu siet a főkancellár elé. A Jedi-mester egy csapat rohamosztagossal együtt egy köztársasági harcigéppel érkezett, mely a forgatókönyv szerint a sérült csatahajót kísérte volna a kényszerleszállás során.

 
 

  • A második jelenet a Szenátus leszállópályáján játszódik, ahol éljenző szenátorok fogadják a megmentői és immár Mace Windu kíséretében érkező kancellárt. A szereplők egyébként a fent említett harcigéppel jutottak volna ide, és nem azzal a siklóval, ami a filmben látható.

A két jelenetet a forgatókönyv útmutatásai szerint leforgatták. Később azonban Lucas úgy döntött, fölösleges két jelenetet szánni a kancellár visszatértének, ezért inkább összevonja őket egybe. Ez úgy valósult meg, hogy a második jelenet kiegészült az első néhány elemével. Nézzük meg, mi veszhetett el a vágóasztalon!

 

A hajóroncs mellett játszódó jelenet a következőképp zajlott volna a forgatókönyv szerint: Miután mindannyian kiszálltak a roncsból, Mace aggódva köszönti Palpatine-t, akárcsak a filmben (az összevont jelenetben), a kancellár pedig elmondja, hogy a két Jedi-lovagé az érdem, hogy épségben itt lehet. Anakin megmondja Windunak, hogy megölte Dookut, Obi-Wan pedig arról tájékoztatja a mestert, hogy Grievous tábornoknak sikerült kereket oldania. A párbeszédnek van egy érdekes része, ami végleg eltűnt a filmből:

Obi-Wan:
Mi van, ha Yoda mester megérzései helyesek, és Dooku gróf csupán tanítványa volt a Sith nagyúrnak?

Mace Windu:
Erre csak az idő adja meg a választ. Sokkal érdekesebb részlet Grievous tábornok. Megölhette volna a kancellárt... de nem tette.

Palpatine:
Jedi barátaim, ne becsüljük alá a szeparatisták körmönfontságát. Attól tartok, ez a háború csupán egy újabb lépés egy nagyobb játszmában.

Ő már csak tudja. A kimaradt jelenet lerövidítve helyet kapott a film képregény változatában. Ezt láthatjuk az alábbiakban.


A Jedik összeesküvése

Miután Grievous tábornok megérkezik Utapaura, Anakin és Padmé életét pedig örökre megmérgezi egy gyötrő álom, a film folytatásában a Jedi Templomban, méghozzá Yoda mester lakosztályán találjuk magunkat, ahol Anakin próbál tanácsra lelni. Ez a kiváló jelenet azonban eredetileg nem szerepelt volna A Sithek bosszújában. Helyén egy másik, ugyancsak Yoda lakosztályán játszódó jelenetet láthattunk volna, ám – minthogy az eredeti koncepcióban Anakin története valamivel kisebb, a háttérben zajló intrikák pedig valamivel nagyobb hangsúllyal szerepeltek – a szituáció, a téma, a jelenet funkciója és a szereplők is mások lettek volna.

 

Az eredeti, a filmből kimaradt jelenet Yoda, Mace Windu és Obi-Wan Kenobi között zajlott, akik egy bizalmas beszélgetésre ülnek össze a jól ismert redőnyök félhomályában. A téma a politika, a Szenátusban zajló aggasztó folyamatok, a kancellár korlátlanná növekvő befolyása. E jelenet révén már a film elején megtudtuk volna, hogy a Jedik számára gyanússá vált Palpatine, és hogy a Sith-mestert a Köztársaság első emberének környezetében sejtik. (Nem véltetlen, hogy Obi-Wan a közvetlenül ezután következő jelenetben figyelmezteti Anakint: "Vigyázz Palpatine barátoddal!")

Mace Windu:
Úgy érzem, összeesküvés zajlik a Jedik elpusztítására. Az Erő sötét oldala veszi körül a kancellárt.

Obi-Wan:
Valami változás zajlik az Erőben, ezt mindannyian érzékeljük. Ha a kancellár a sötét oldal befolyása alatt áll, nem kizárt, hogy ez a háború lényegében a Sithek mesterkedése, hogy átvegyék a hatalmat a Köztársaság felett.

 

A kancellár gyanús, de bizonyíték nincs ellene. Ezért a három Jedi-mester úgy dönt, gyanújukat egyelőre megtartják maguknak, és nem osztják meg még a Jedi Tanáccsal sem. Viszont egymás közt eltervezik, hogy a Grievous elleni hajtóvadászatot felhasználva, a kancellár lépéseit figyelve, megpróbálják leleplezni Palpatine-t. Mace Windu leszögezi, hogy ha a kancellár Grievous elfogása után sem mond le a háború miatt ráruházott jogokról, egyszerűen el kell mozdítani hivatalából.

  Miután a jelenetet kivágták a filmből, a párbeszéd egy része átkerült egy utólag beillesztett jelenetbe. Ez már a Jedi Templom egy korábban nem látott helyszínén, a taktikai irányítóteremben játszódik, ahol hologram formájában tesznek jelentést a galaxisszerte harcoló köztársasági csapatok parancsnokai. A helyszínt Ryan Church tervezte meg 2004 februárjában, kifejezetten ennek a betoldásnak a kedvéért. Ezúttal Obi-Wan nincs jelen, viszont láthatjuk Mace Windut, valamint a bejelentkező Yodát és Ki-Adi-Mundit. Ami a kivágott jelenet dialógusából érdekes, az mind elhangzik itt is: Mace kimondja, hogy a kancellárt körülveszi az Erő sötét oldala, Ki-Adi pedig kényszerű megoldásként felveti a gondolatát a Jedik hatalomátvételének.

Az időzítésnek azonban nagyon fontos szerepe van. Azáltal, hogy ezek a mondatok hátrakerültek a film első harmadából a második harmadába, a film dramaturgiája lényegesen megváltozott. A végleges változatban sokkal érzékletesebb, hogy Grievous legyőzése indítja el az események lavináját; minden sokkal inkább spontán módon, hirtelen történik. Ezzel szemben az eredeti elképzelés egy plusz réteget adott volna a cselekménynek, átszőve azt a Jedik összeesküvésével, és ami talán a legfontosabb, sokkal jobban és jó előre tudatosította volna a nézőben, hogy Palpatine nem minden alap nélkül szédíthette Anakint azzal, hogy a Jedik hatalomátvételre készülnek. A hazugság ugyanis akkor igazán hatásos, ha valami kis igazság rejlik mögötte.


A lázadás születése

A III. Epizód vágása során a legdrasztikusabb lépés egy egész történeti szál, a politikai szál törlése volt. George Lucas már viszonylag korán eldöntötte, hogy a történetnek ezt a vonalát mellőzni fogja a moziváltozatból. Az ok érthető: ahogy az már korábban szóba került, a vágás során a legfőbb irányelv az volt, hogy a film Anakin történetére koncentráljon, amihez a háttérben zajló, Palpatine ellen irányuló politikai mozgolódásoknak – legalábbis első látásra – semmi köze. Nem beszélve arról, hogy az átlag közönségnek már eddig is bőven elég volt a Star Wars-galaxis politikai machinációiból (kereskedelmi utak megadóztatása, bizalmatlansági indítvány, szavazás a különleges jogokról, stb.).

Az érem másik oldalát nézve, mégis rendkívül fájó, hogy ezek a jelenetek kikerültek a filmből, ugyanis több szempontból is komoly jelentőségük lett volna.

  • A rajongók számára mindenképp, hiszen először is láthattuk volna a lázadás születését, mely ha a film szempontjából nem is, a hat epizódon átívelő történet részeként mindenképp izgalmas momentum.

  • Másrészt, míg a film jelenlegi változatából úgy tűnik, a Galaktikus Köztársaság szenátorai nem többek agymosott báboknál, akik semmi másra nem alkalmasok, mint hogy kitörő tapssal díjazzák Palpatine minden lépését, ez a néhány jelenet megmutatta volna, hogy vannak köztük gondolkodó, aggódó és tettre kész politikusok.

  • Például Amidala szenátor, aki szintén részese a kancellár elleni szervezkedésnek. És ez a harmadik dolog, ami miatt fontos jelentőséggel bírnak ezen jelenetek: Padménak sokkal több szerep jutott volna, mint aggódni és pityeregni a lakosztály falai közé zárva.

 
Bail Organa, Leia Organa hercegnő majdani nevelőapja, a lázadás egyik alapítója

A politikai szál szigorúan véve három, de tulajdonképpen négy jelenetből állt volna. Azok számára, akik kezükbe vették A Sithek bosszúja regényváltozatát, ezúttal sok újdonságot nem tartogat ez az összeállítás, hiszen a politikai szál gyakorlatilag maradéktalanul helyet kapott a regényben.
A négy jelenet közül az első Bail Organa irodájában játszódik. Nem túl hosszú és viszonylag jól megírt jelenetről van szó, hiszen több fontos dolog történik e rövid idő alatt:

 

 

  • Megtudjuk, hogy Palpatine tartományi kormányzókat nevezett ki, hogy kiiktassa a Szenátus hatalomgyakorló szerepét.

  • Elhangzik, hogy Bail Organa és Mon Mothma létrehozott egy titkos szervezetet, melynek nyilvánvaló célja, hogy megdöntse a főkancellár hatalmát.

  • Végül, a jelenevők mindannyian megfogadják, hogy a szervezkedésükről senkinek nem mondanak semmit.

Az utóbbi momentumnak azért van jelentősége, mert innét kezdve Padménak akad egy súlyos titka, amit nem oszthat meg Anakinnel. Ha pedig arra gondolunk, Anakin milyen bűnös kompromisszumokat köt a továbbiakban, máris láthatjuk, hogy mindkettejüknek akad titkolnivalója a másik előtt, és ez izgalmasabbá teszi a karakterek kapcsolatát.

 

Nézzük meg, miként szerepel a jelenet az eredeti forgatókönyvben! Mindez azután játszódik, hogy Palpatine személyes megbízottjává nevezi ki Anakint a Jedi Tanácsban, és azelőtt, hogy a fiú a Tanács elé áll, hogy eleget tegyen a megbízatásnak. (Emlékezhetünk, hogy a végleges változatban ez a két jelenet közvetlenül egymás után következik.) A helyszín tehát Bail Organa irodája. A jelenlevők: Padmé Amidala szenátor, Bail Organa szenátor, Mon Mothma szenátor, Fang Zar szenátor, Terr Taneel szenátor és Giddean Danu szenátor.
Mivel a kész jelenet helyet kapott a film DVD-kiadásán, vastagon jelöltük a szövegnek azt a részét, ami a kész jelenetben hallható.

Bail Organa:
Most, hogy befolyása alá vonta a Jedi Tanácsot, a kancellár kormányzókat nevezett ki a Köztársaság valamennyi csillagrendszerének élére.

Fang Zar:
Mikor történt ez?

Bail Organa:
Ma reggel jelent meg a rendelet.

Padmé:
Gondolják, hogy feloszlatja a Szenátust?

Mon Mothma:
Minek vesződne ilyesmivel? A Szenátus gyakorlatilag már nem létezik.

Giddean Danu:
Az alkotmány romokban hever. Módosítás módosítást követ... végrehajtási direktívák, van, hogy tucatnyi is egyetlen nap alatt.

Bail Organa:
Nem hagyhatjuk, hogy ezer évnyi demokrácia semmivé legyen. Harcolnunk kell.

Mindannyian egymásra néznek, megriadva az iménti szavak jelentésétől.

Terr Taneel:
Mire akar kilyukadni?

Bail Organa:
Elnézést kérek. Nem akartam úgy beszélni, mint egy szeparatista.

Mon Mothma:
Nem vagyunk szeparatisták, akik elszakadni kívánnak a Köztársaságtól. Lojalisták vagyunk, és a demokráciát szeretnénk megőrizni, a Köztársaságon belül.

Bail Organa:
Legtöbbünk számára mindinkább nyilvánvaló, hogy a kancellár a demokrácia ellensége.

Padmé:
Nem tudom elhinni, hogy idáig jutottunk! Palpatine kancellár a legrégebbi tanácsadóim egyike. A nagykövetemként szolgált, amikor királynő voltam.

Giddean Danu:
Szenátor, attól tartok, alábecsüli a Szenátusban uralkodó korrupciót.

Mon Mothma:
A kancellár ügyesen felhasználta a szenátorokat. Jól tudják, kinek a kezében van a hatalom, és bármit képesek megtenni, hogy osztozzanak rajta. Palpatine diktátorrá vált, és ebben mi is segítségére voltunk.

Bail Organa:
Nem ülhetünk itt tovább vitatkozva, elhatároztuk, hogy minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy útját álljuk. Mon Mothma szenátorral egy szervezet létrehozásán dolgozunk...

Padmé:
Ne mondjon többet, Organa szenátor! Megértettem. Innentől kezdve jobb, ha bizonyos dolgokat nem mondunk ki hangosan.

Bail Organa:
Igen, egyetértek. Erről nem is beszélhetünk senkinek e társaság valamennyi tagjának beleegyezése nélkül.

Mon Mothma:
Ez azt jelenti, hogy még a legközelebbi ismerősöknek... a családtagoknak sem. Senki nem tudhat róla.

Valamennyien rábólintanak. Padmé habozik egy pillanatra.

Padmé:
Úgy legyen!

A jelenet vágása okosan finomított az elhangzó párbeszédeken. Érdemes megfigyelni, hogy lényegében a Palpatine-t közvetlenül elítélő, őt diktátornak és a demokrácia ellenségének nevező mondatok kerültek ki a szövegből, aminek feltételezhetően az az oka, hogy ekkor még viszonylag a film elején járnánk, és még számos jelenet vár ránk, melyben éleződik a konfliktus.


Obi-Wan felkeresi Padmét

Ezúttal egy olyan jelenettel ismerkedünk meg, amelyről már a filmben is hallhattunk. Anakin, még aznap, hogy mestere Grievous felkutatására indul, megérzi, hogy Obi-Wan Padménál járt a szenátori lakosztályon, és mondhatni, kérdőre vonja a lányt ez ügyben. Padménak nincs titkolni valója (dehogy nincs – csupán nem az, amire Anakin gyanakszik), ezért elmondja, hogy Obi-Wan reggel valóban látogatást tett nála, mert aggódik Anakinért. Aligha okoz meglepetést: az emlegetett látogatást láttuk is volna a filmben, ha a jelenet nem esik a vágás áldozatául.

  Obi-Wan csakugyan aggódik tanítványáért, legjobb barátjáért, és most, hogy a kötelesség a galaxis másik felére szólítja, nem meri magára hagyni anélkül, hogy beszélne azzal az egyetlen emberrel, akivel megoszthatja a fiú iránti aggodalmát – ez pedig Padmé.
Ezzel szemben Padmé úgy érzi, senkivel nem osztozhat a személyes problémákon, hiszen ha kitudódik kettejük titkos házassága, akkor Anakint, épphogy a Jedi Tanács tagjává vált, máris kitaszítják a rendből. (Félthetné akár saját politikusi karrierjét is, de ezen a ponton ez már elég idegen lenne Padmé karakterétől.)
Padmé tehát titkolózik a világ előtt – például az alakját rejtő ruhakölteményekkel – és titkolózik Obi-Wan előtt is. A Jedi-mester azonban átlát a szitán, és mint a jelenet dialógusából kiderül, régóta tisztában van Anakin és Padmé érzéseivel. A jelenet jelentősége egyetlen mondat: Obi-Wan megnyugtatja a lányt, hogy nem árulja el őket a Jedi Tanácsnak.

  Bármilyen hihetetlen, a momentumnak nem Anakin története, hanem a politikai szál miatt van jelentősége (ezért került ki azzal együtt a filmből), de hogy mi, azt csak a következő kivágott jelenet tárgyalásakor nézzük meg.

Most viszont lássuk, hogyan fest a jelenet írott formában, az eredeti forgatókönyvben! A történetben azután vagyunk, hogy a Tanács elfogadta Anakin kinevezését, Kashyyykon pedig megkezdődött az összecsapás. Közvetlenül a jelenet után a szenátorok összegyűlnek Amidala lakosztályán (kivágott jelenet), Obi-Wan pedig búcsút vesz Anakintől, és elindul Utapaura (betoldott jelenet).
Reggel van (ahogy azt már amúgy is tudjuk), Padmé lakosztályának nappalijában járunk...

Obi-Wan:
Anakin meglátogatott?

Padmé:
Többször is... Nagy örömmel hallottam, hogy tagjának fogadta a Jedi Tanács.

Obi-Wan:
Tudom... megérdemli. Türelmetlen, önfejű és borzasztó öntelt, de igazán tehetséges.

Mindketten nevetnek.

Padmé:
Nem csak egyszerű látogatásra jöttél. Valami baj van, ugye?

Obi-Wan:
Akár Jedi is lehetnél, Padmé.

Padmé:
Nem rejted túlságosan jól az érzéseidet.

Obi-Wan:
Anakinről van szó... Újabban rosszkedvű és közönyös. A kancellár megbízottjaként nincs könnyű helyzetben... de úgy vélem, többről van szó. Abban bíztam, talán beszélt



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 17
Tegnapi: 8
Heti: 17
Havi: 104
Össz.: 47 453

Látogatottság növelés
Oldal: kimaradt jelenetek a 3.részből
swfanokclubja.hupont.hu - © 2008 - 2024 - swfanokclubja.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »